Forum www.dogsbreeds.fora.pl Strona Główna

 Chiński grzywacz (nagi, powder puff)

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Dogger
Airedale Terrier



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 122
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Boulevard of Broken Dreams.

PostWysłany: Nie 18:25, 10 Sty 2010    Temat postu: Chiński grzywacz (nagi, powder puff)

Chiński grzywacz

Ze swoją jedwabistą grzywą i zgrabną sylwetką chiński grzywacz przypomina miniaturowego konika. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz tej rasy, który przyjechał do Polski, nazywał się właśnie Konik – po części ze względu na niezwykłe podobieństwo, a po trosze na cześć hodowczyni Connie Rassmussen z Danii.

To bardzo żywe pieski i potrzebują spacerów, jak każda inna rasa, ale nie trzeba z nimi chodzić kilometrami. Mają podwyższoną temperaturę ciała i wcale tak bardzo nie marzną, jak sądzą niektórzy. Grzywacz jest wspaniałą grzałką do łóżka na zimne noce. Ze względu na wspomnianą już podwyższoną temperaturę ciała w tej „konkurencji” nie ma sobie równych.

One bardzo potrzebują i szukają kontaktu z człowiekiem. A ze spaniem w łóżku różnie bywa. Jedne za nic nie wejdą pod kołdrę, nawet gdy jest bardzo zimno, inne zakopują się w pościeli przy największych nawet upałach.

Chińskie grzywacze nie są ani słabego zdrowia, ani delikatnej konstrukcji psychicznej. Mają charakter normalnego, dużego psa. Są opanowane, przyjacielskie i bardzo przywiązane do właściciela. W stosunku do obcych zaś są powściągliwe. Muszą dokładnie rozpoznać sytuację i rozważyć swoje zachowanie. Dopiero kiedy dochodzą do wniosku, że nic im nie grozi, podchodzą ufnie do zwierzęcia, przedmiotu czy człowieka, który wzbudził ich nieufność. W parze z powściągliwością idzie nadzwyczajna spostrzegawczość. One bardzo uważnie obserwują otoczenie i błyskawicznie zauważają zachodzące w nim zmiany. Grzywacze miewają napady „szaleństwa”. Zaczynają wtedy biegać po całym domu, pędząc w radosnych podskokach. Wystarczy jednak, że taki radośnie rozpędzony pies wpadnie do pokoju, gdzie akurat przestawiono fotel w inne miejsce, by zwierzę zastygło w bezruchu, starannie rozważając, co się zmieniło. Kiedy dokładnie przeanalizuje zmiany, podejmuje przerwaną gonitwę. Ta spostrzegawczość może przysporzyć pewnych kłopotów w życiu codziennym. Jeśli grzywacz zauważy, w której szafce schowane są jego ulubione przysmaki, bez wątpienia podpatrzy także, jak tę szafkę otworzyć, i zrobi to przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Te grzywacze, które właściciele traktują jak delikatne roślinki, nadmiernie na nie chuchając i ustępując we wszystkim, stają się rozwydrzone i lękliwe, wtedy potrafią ugryźć ze strachu.

Aby dobrze wychować grzywacza, trzeba od niego konsekwentnie wymagać określonych zachowań. Te psy są bardzo inteligentne i błyskawicznie się uczą, uwielbiają pokazywać rozmaite wyuczone sztuczki. Ale żeby grzywacz nie był lękliwy, trzeba mu od maleńkości pokazywać świat, zapoznawać z różnymi sytuacjami, z przedmiotami, jakie może spotkać później w codziennym życiu Niesłychanie istotne jest zapoznanie szczenięcia ze wszystkimi sprzętami domowymi i odgłosami, jakie wydają.

Grzywacze doskonale nadają się jako towarzysze dzieci. Sprawdzają się świetnie w dogoterapii, szybko nawiązują kontakt z pacjentami.

Powder puffa trzeba regularnie czesać i szczotkować, jego długi włos jest dosyć wymagający, a o nagą skórę trzeba dbać, przecierać, nawilżać, natłuszczać. Uważać, aby nie tworzyły się zaskórniki.

Trzeba pamiętać, że kąpiele są niezwykle istotne dla psów nagich. U długowłosych część zanieczyszczenia osiada na sierści i jest usuwana podczas szczotkowania. Nagie psy nie mają takiej ochrony, u nich zanieczyszczenia osiadają bezpośrednio na skórze, podrażniając ją. Kąpiele są więc niezbędne.
Grzywacze nigdy nie mają kompletu zębów (cecha genetyczna, sprzężona z genem powodującym brak włosa) i choć w hodowli dąży się do tego, aby miały ich jak najwięcej, nie zawsze się to udaje. Dlatego bardzo trzeba dbać o ich zęby, bo nie są zbyt mocne. Nie można dopuścić do powstawania osadów.
Grzywacze jedzą wszystko, co dostaną. Grymaszą tylko te, którym właściciel na to pozwoli. Charakterystyczne jest to, że grzywacze uwielbiają owoce, często nawet wolą je od mięsa.

Krycia i porody przebiegają bez większych problemów. Suki są doskonałymi matkami, a szczenięta świetnie się rozwijają. Nie są specjalnie delikatne. Więcej uwagi trzeba poświęcić szczeniętom nagim, bo są troszkę słabsze niż powder puffy.

Gen powodujący brak włosa to jednak cecha półletalna, krycie bezwłosej suki nagim psem może więc być bardzo ryzykowne. Może sobie na nie pozwolić jedynie doświadczony hodowca, doskonale znający linie hodowlane, no i oczywiście przygotowany na to, że część szczeniąt urodzi się martwa. Bardziej bezpieczne są krycia osobników bezwłosych z powder puffami.

Grzywacza można polecić każdemu, kto chce mieć radosnego kompana nawet w bardzo niewielkim mieszkaniu. Nie nadaje się tylko dla ludzi brutalnych, gwałtownych i wybuchowych.

Karmiąc przedstawicieli rasy pozbawionych włosa, nie można zapominać, że stan skóry, jedynej zewnętrznej okrywy psa, w dużej mierze zależy od jakości podawanej karmy. Pokarm chińskich grzywaczy powinien więc zawierać witaminy (np. A, H), mikroelementy (np. miedź, cynk) i inne związki (np. nienasycone kwasy tłuszczowe) oddziałujące bezpośrednio, ale i pośrednio na stan skóry psa. W przypadku odmiany długowłosej przy komponowaniu pokarmu trzeba wziąć pod uwagę, że muszą się w nim znaleźć wszystkie składniki, dzięki którym włos będzie obfity.



DOWÓD OSOBISTY (na podstawie wzorca)
Grupa: IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa)
Wzrost: 28–33 cm (pies), 23–30 cm (suka)
Waga: nie więcej niż 5,5 kg
Głowa: sucha, o lekko zaokrąglonej mózgoczaszce
Oczy: jak najciemniejsze, kształtu migdała
Uszy: duże, nisko osadzone, u odmiany bezwłosej zawsze stojące, u odmiany powder puff najczęściej wiszące
Tułów: wydłużony, grzbiet prosty, talia słabo zaznaczona
Kończyny: suche, o lekkim kośćcu, łapy zajęcze, bardzo długie, o długich palcach
Ogon: wysoko osadzony, nie może być skręcony ani złamany, może być noszony zarówno nad grzbietem, jak i opuszczony
Okrywa włosowa: u odmiany bezwłosej tułów jest nagi, a długi, powiewny włos porasta głowę, kończyny do wysokości nadgarstka i stawu skokowego i ogon na dwóch trzecich długości, u odmiany powder puff włos na całym ciele, prosty, delikatny, nie może być nastroszony, szorstki ani wełnisty
Umaszczenie: dowolne




Źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dogsbreeds.fora.pl Strona Główna -> Rasy. / Gr. IX Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gRed v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin